Venkovní terasy a umělé dřevo WPC v Praze

Venkovní terasy a umělé dřevo WPC Praha.

 

Venkovní terasy a umělé dřevo WPC

Ve stále větší míře se začíná prosazovat systém na bázi dřevo – polymer tzv. WPC. 

Tento podlahový systém nabízí pevný a příjemný povrch. Výrobce Woodplastik ( řada Gardendeck ) a  TERRAFINA je podlahový systém, který předčí i přírodní materiály ze dřeva. Gardendeck a  TERRAFINA je odolnější,lépe udržovatelný a díky speciálně zušlechtěnému povrchu je odolný proti povětrnostním vlivům. Dodává se ve třech povrchových úpravách – hladký,drážkovaný a reliefní a ve čtyřech barevných odstínech ( světle hnědá, tmavě hnědá,antracitová a světle šedá).

WPC není určena pouze na terasy,střechy,balkony, bazeny ale také do veřejných prostor jako jsou bistra a hotelové terasy

 

terasy WPC

materiál WPC – dřevo – polymer – pigment

-WPC je obecný název pro kompozitní materiály vyráběné ze dřeva a polymeru. Hlavní myšlenkou bylo vytvoření dokonalého materiálu, který bude na jedné straně eliminovat nežádoucí vlastnosti dřeva ( změna barevnosti,sesychání,kroucení, třísky ) a na straně druhé podtrhává efekt dřevěného povrchu. WPC je uměle vytvořené dřevo skládající se z dřevěné moučky, polymeru a pigmentu

tropická dřeva: – merbau,cedr, ipe, massaranduba, bangkirai

-Dřevo je v dnešní době stále nejužívanější materiál pro stavbu teras.Je to snadno dostupný přírodní materiál, snadno zpracovatelný a příjemný na dotek. Dříve jsme používali domací dřeviny jako smrk, modřín,dub. V současnosti se nabídka rozšířila o tzv. tropická dřeva z jihovýchodní Asie a Jižní Ameriky. Mezi všeobecně známý teak sem patří také merbau, massaranduba, bangkirai, ipe, cumaru a další. Jejich předností je vysoká odolnost proti povětrnostním vlivům a vysoká tvrdost( měrná hmotnost se pohybuje při 15 % vlhkosti od 690 kg/ m3 do 1050 kg/m3 ).Dalo by se říci, že negativní vlastností dřeva je postupné vyplavování přirozeného barviva a díky povětrnostním vlivům (slunce,vítr,mráz ) získáva dřevo postupně stříbrno – šedou patinu.

klady:

– extrémní životnost materiálu

tato terasová prkna vyrobená z dřevěné moučky a kompozitních materiálů mají vynikající vlastnosti, které eliminují všechny neduhy dřeva.Výrobce proto klidně udáva záruku 20 – 25 let.Terasa tak bude skvěle vzdorovat všem povětrnostním vlivům a kroucení a rozpadání. Je táké odolná vůči chlóru u bazenů.

 

pořizovací nákladyi když jsou pořizovací náklady vyšší než u interierových dřev, dá se říci že ceny na dřevěné terasy výrazně poklesly
bezpečný povrch bez třísek Po prknech Terrafina můžete chodit bez obav ,že si zadřete třísku do nohy. Na rozdíl od dřeva, u kterého i přes povrchovou úpravu, hrozí toto nebezpečí díky přirozené struktuře vždycky.
přírodní materiál

K výhodám patří jeho příjemná barevnost a propojenost se zelení a jakoukoli architekturou.Působí velice ladně a vypadá, že k domu patří odjakživa.

žádné povrchové změny Dřevo neustále pracuje. I dřeva s vyšší hustotou ( tropická ) se vlivem počasí a hlavně UV záření mění barevně a hlavně nestejnoměrně.Míra deformace je jiná v závislosti na opracování a povrchové údržbě, nicméně ve srovnání s Terrafinou je zásadní. Zde máte jistotu, že terasa bude vypadat stejně po roce jako po 5 letech.
– velký vyběr druhů dřev Vedle domácích dřev se také stalo dostupné dřevo z tropických pásem. Konkrétně se jedná o massarandubu,cedr, ipe, cumaru a další
– ekologicky a zdravotně nezávadný materiál Terrafina je zdravotně absolutně nezávadny a neobsahuje žádné toxické prvky. Navíc jej dále nemusíte udržovat žádnými dalšími nátěry. Matreiál vzniká formou recyklace pilin a je k životnímu prostředí rozhodně šetrnější než těžba dřeva a exotických dřevin
– žádný hmyz Riziko, že Vaši dřevěnou terasu napadne hmyz existuje vždycky. Toto riziko můžete snížit povrchovými natěry, oleji a impregnacemi což ale ve většině případů znamená použití insekticidů, jež mají hmyz odpudit. Tyto chemikálie se postupně mohou odpařovat.
– barevná stálost Díky svým vlastnostem a složení jsou tyto výrobky barevně stále a nepodléhají změnám odstínu způsobené hlavně UV zářením. Jsou odolné i proti chloru a soli.
– údržba Tyto materiály jsou absolutně bezúdržbové a stačí je prostě ostříkat vodou

zápory:

– pocitová úrověň Na světovém trhu působí několik výrobců WPC materiálu, které se od sebe liší kvalitou a konstrukcí svých materiálů.Jedním z odlišujících parametru je kvalita a imitace dřevěného povrchu.Některé levnější variace mohou více působit dojmem plastu.
– stálá udržba Dřevo na rozdíl od kompozitních materiálu není bezúdržbové. Představa ,že instalací terasy pro nás práce skončila je naivní.Čekají nás údržbové práce, které se liší svou frekvencí a typem. Samozřejmě platí úměra, že čím kvalitnější dřevo jste pořídili, tím méně práce Vás čeká. Olejování,lakování, impregnace jsou úkony, které Vás čekají pro prodloužení životnosti terasy.
– barevná nestabilita Nikdy není možné dosáhnout jednotnosti v barvě a struktuře dřeva. Každý jednotlivý kus je originál.Výrazné barevné odlišnosti jsou přirozené pro dřevo a nevztahuje se na ně záruka dodavatelů.
– třísky Dřevo je přírodní materiál. Jeli použito dřevo nekvalitní a navíc bylo-li nedostatčně ošetřeno múže dojít vlivem dalších faktorů ke štěpení povrchů a vytváření třísek.
– nižší životnost Především dřeviny místní jsou náchylné na opotřebení a jejich životnost nedosahuje srovnatelné délky s tropickými dřevinami
– vyšší pořizovací náklady náklady se všeobecně skládají ze tří položek a to materiál, montáž a náklady na údržbu.Cena materiálu WPC je oproti dřevu vyšší. Nicméně vezmeme – li v úvahu náklady na nutnou povrchovou údržbu dřevěných teras, nižší životnost a mnohá další rizika je úspora celkových nákladů na terasy z WPC patrna již po třech letech.

 

 

cena: je třeba si uvědomit, že každá podlaha je originální a je zapotřebí k ní přistupovat individuálně Také velmi záleží na jaký podklad bude prováděna. Proto je cena pouze orientační

terasy WPC – cena od 4500,- Kč/m2 bez DPH

terasy dřevěné – cena od 3500,-  Kč/m2 bez DPH

 

v současnosti nejčastěji používaná značka je Gardendeck, Teraffina